Go to content Go to menu

Problemy w spłacaniu zobowiązań mogą się przydarzyć każdemu, zwłaszcza jeśli ktoś spłaca klika różnych kredytów. Wówczas ratunkiem są kredyty konsolidacyjne, których zadaniem jest przede wszystkim obniżenie kwoty, jaką klient miesięcznie wydaje na spłatę innych zobowiązań.

Jedna rata – niższa suma

Kredyt konsolidacyjny, jak sama nazwa pozwala się domyślić jest zobowiązaniem, którego głównym zadaniem jest przede wszystkim możliwość spłaty wielu innych zobowiązań. Jest on specyficzny z tego powodu, iż bank udzielający takiego kredytu pieniądze przekazuje bezpośrednio do innych banków na spłatę zaciągniętych u nich kredytów, a nie na konto osoby starającej się o jego udzielenie. Często można otrzymać także dodatkową gotówkę, jednakże uzależnione jest to od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest zdolność kredytowa osoby, która stara się o przyznanie kredytu jak również to, w jakiej wysokości zobowiązania chce skonsolidować. Fakt, iż rata kredytu konsolidacyjnego jest zazwyczaj sporo niższa od łącznych rat innych zobowiązań wynika z kilku elementów. Przede wszystkim kredyty konsolidacyjne są tymi produktami bankowymi, których spłatę można rozłożyć na dość długi okres czasu, często o wiele dłużej niż inne kredyty. Ponadto wysokość oprocentowania jest niższa niż wysokość oprocentowania wielu innych kredytów, co także przyczynia się do obniżenia raty. To, o ile będzie niższa miesięczna rata wynika często z ilości posiadanych kredytów, ale bywa iż jest to nawet kilkaset złotych mniej w skali miesiąca. Dla osób, które mają problemy z terminowym regulowaniem płatności w związku z niższymi dochodami jest to doskonałe rozwiązanie.

Oferty banków na kredyty konsolidacyjne

W związku z rosnącym zainteresowaniem klientów z każdym rokiem pojawia się coraz więcej ofert na kredyty konsolidacyjne. Banki zdają sobie sprawę, iż wiele osób starannie porównuje ze sobą przynajmniej kilka ofert, aby dzięki temu wybrać jak najlepiej dobrane do swoich potrzeb. Podobnie bowiem jak w przypadku kredytów gotówkowych każdy ma wobec nich inne wymagania. Dla jednych najważniejsze będą przede wszystkim możliwości uzyskania kredytu w określonej wysokości, a dla niektórych istotna będzie przede wszystkim wysokość raty miesięcznej, dopasowanej do możliwości własnego budżetu domowego. Pomocą w poszukiwaniu odpowiedniego kredytu konsolidacyjnego na pewno mogą być porównywarki kredytów, dostępne dzisiaj bez problemu w Internecie. Dzięki nim wyszukanie oferty dopasowanej do konkretnego klienta zajmuje kilka minut. Ponadto często bez problemu można wysłać wniosek online lub też sprawdzić swoją zdolność kredytową. Przy kredytach konsolidacyjnych istotne jest to, aby przedstawić zaświadczenie o zarobkach, dlatego też zdolność kredytowa jest tutaj niezwykle istotna. Można także skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które pozwalają sprawdzić, ile będzie wynosiła rata miesięczna konkretnego kredytu na podstawie informacji takich jak kwota, okres spłaty i oprocentowanie.