Go to content Go to menu

Kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny?

Wednesday, February 12, 2020

Tego typu pytanie zadają sobie osoby, które mają wiele różnych zobowiązań finansowych. Jednak odpowiedź na nie, nie należy do najprostszych. Podjęcie decyzji o kolejnym zobowiązaniu powinno wiązać się z obliczeniem rzeczywistej zdolności kredytowej oraz kosztów, które na ten kredyt będzie trzeba przeznaczyć.

Zbyt duża ilość zobowiązań może prowadzić do szeregu różnych konsekwencji, o których często nie mamy pojęcia. Największy problem pojawia się w momencie, gdy sumy rat dotychczasowych kredytów znacznie przewyższają nasze zdolności finansowe. Inną sytuacją, która może prowadzić do problemów finansowych jest utrata pracy czy zdarzenie losowe takie jak choroba. Z tego względu należy mieć na uwadze fakt, że możemy popaść w tarapaty finansowe niemalże z dnia na dzień. W takiej sytuacji pierwszą myślą, która przychodzi nam do głowy jest zaciągnięcie kolejnego kredytu. Jednakże nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ powoduje to znaczny wzrost zadłużenia i niemożność spłaty rat.

Kiedy ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny łączy wiele różnych zobowiązań w jeden kredyt, który w większości przypadków jest niżej oprocentowany, a jego spłata jest nieco wydłużona, aby raty były niższe niż te dotychczasowe. Kiedy zatem warto wybrać ten rodzaj kredytu? Zazwyczaj w momencie, gdy: mamy wiele zobowiązań finansowych, nie mamy możliwości spłat wszystkich rat, bo przekraczają nasze zdolności finansowe oraz gdy oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest dla nas korzystniejsze.

Niestety nie każda osoba, która ubiega się o taki kredyt otrzyma go od banku. Aby decyzja o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego mogła być pozytywna należy zadbać o swoją historię kredytową. Jeśli będzie ona zła to Bank nie udzieli nam kredytu. Niektóre z banków, które zdecydują się na udzielenie nam kredytu konsolidacyjnego będą dodatkowo od kredytobiorcy wymagały ustanowienia zabezpieczenia na hipotece nieruchomości. Jednakże, co istotne nie musi być to nieruchomość potencjalnego kredytobiorcy. Nieruchomość może należeć do osoby trzeciej, ale wcześniej musi ona notarialnie wyrazić zgodę na ustanowienie hipoteki przez bank na rzecz przyszłego kredytobiorcy.

Chcąc skorzystać z kredytu konsolidacyjnego należy pamiętać o tym, że do spłacenia będzie jedna, niższa rata, co przekłada się na dłuższy czas kredytowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego warto dokładnie policzyć ile faktycznie pieniędzy będziemy musieli oddać do banku. Dzięki temu dokładnie określimy czy stać nas faktycznie na taki kredyt.