Go to content Go to menu

Aby szybko rozpocząć proces udzielania kredytu hipotecznego, skorzystaj z tych wskazówek, aby znaleźć najlepszego pożyczkodawcę dla siebie.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Nie każdy może kwalifikować się do zakupu domu - musisz spełnić określone kryteria kredytowe i dochodowe, aby zapewnić firmom hipotecznym możliwość spłaty kredytu. Niska ocena kredytowa oznacza, że udzielenie pożyczki jest ryzykowne, co oznacza wyższe oprocentowanie pożyczki mieszkaniowej. Im wyższa jest Twoja zdolność kredytowa i im więcej płatności dokonujesz na czas, tym większa będzie możliwość negocjowania lepszych stawek z potencjalnymi pożyczkodawcami.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz niski wynik – będziesz mieć problem z tym by zakwalifikować się do większości rodzajów kredytów hipotecznych. Aby podnieść swoją zdolność kredytową, najpierw upewnij się, że raporty kredytowe są dokładne i wolne od błędów. Uzyskaj raport od głównych biur kredytowych – każde jest zobowiązane do dostarczenia bezpłatnej kopii raportu raz na 12 miesięcy. Następnie spróbuj spłacić wysokie odsetki długów i jak najszybciej obniż ogólny poziom zadłużenia. Obniżając zadłużenie, poprawisz stosunek zadłużenia do dochodów. Spłacanie kart kredytowych i powtarzających się pożyczek przed zakupem domu również zwalnia więcej pieniędzy na zaliczkę.

Poznaj świat pożyczek

Zrozumienie głównych graczy pomoże ci poruszać się po zatłoczonym temacie pożyczkowym. Oto najczęstsze typy pożyczkodawców domów: spółdzielcze kasy pożyczkowe: te instytucje finansowe będące własnością członków często oferują akcjonariuszom korzystne stopy procentowe. Wiele z nich złagodziło ograniczenia członkostwa, więc prawdopodobnie znajdziesz coś dla siebie. Bankowcy hipoteczni: pracują dla określonej instytucji finansowej i oferują pożyczki do rozważenia przez ubezpieczycieli banku. Inni pożyczkodawcy są często lokalnymi firmami udzielającymi pożyczek hipotecznych, które mają środki na udzielenie pożyczki, ale zamiast tego polegają na kapitale innych pożyczkodawców.

Pamiętaj też, że otrzymanie dokumentu potwierdzającego hipotekę, zanim zaczniesz szukać domów, da ci przewagę w licytowaniu z innymi kupującymi, dlatego właśnie warto się o to postarać.

Masz wstępne zatwierdzenie – co dalej?

Jesteś na dobrej drodze do sfinansowania domu po uzyskaniu wstępnej zgody na kredyt hipoteczny. Ale do mety pozostała daleka droga, a jazda może być wyboista, jeśli nie będziesz ostrożny. Oferta wstępnego zatwierdzenia złożona przez pożyczkodawcę opiera się na ocenie twojego kredytu, dochodu, zadłużenia i aktywów. Jeśli te rzeczy znacząco się zmienią przed ostatecznym zatwierdzeniem, oferta może nie zostać przyjęta. Oto kilka rzeczy, których nie należy robić przed zamknięciem pożyczki, jaką jest hipoteka.

Nie staraj się o nowy kredyt

Twój kredyt może zostać wycofany w dowolnym momencie, aż do zamknięcia kredytu. Wszelkie negatywne zmiany mogą zmienić warunki umowy lub być może całkowicie ją torpedować. Ubieganie się o inne linie kredytowe i pożyczki może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową, a narastanie większego zadłużenia zwiększy wskaźnik zadłużenia do dochodów, co jest kluczowym czynnikiem, który pożyczkodawcy biorą pod uwagę przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny.

Nie przegap płatności kartą kredytową i spłacaniu pożyczki

Płać rachunki na czas. Historia płatności jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na Twoją zdolność kredytową, a opóźnienia w płatnościach na kontach kredytowych - 30 dni lub więcej - mogą zaszkodzić.

Nie rób żadnych dużych zakupów

Kuszące może być kupowanie mebli, sprzętu i innych drogich artykułów gospodarstwa domowego w celu przygotowania się do posiadania domu. Jednak płacenie gotówką zrujnuje Twoje oszczędności, a pobieranie znacznych zakupów zwiększy wskaźnik zadłużenia do dochodów i wykorzystanie kredytu lub procent dostępnego kredytu w użyciu. Eksperci zalecają utrzymywanie wykorzystania kredytu poniżej 30%, aby utrzymać dobrą zdolność kredytową. Zasadniczo poczekaj do zakończenia spłaty kredytu hipotecznego, aby rozważyć duże zakupy.

Nie zmieniaj pracy

To może być poza Twoją kontrolą, ale rozsądnie jest nie zmieniać pracy w trakcie procesu zatwierdzania pożyczki. Zmiana kariery może oznaczać korektę dochodu i korektę kwoty, na jaką masz zgodę pożyczkę.

Nie rób dużych depozytów

Dla gwaranta pożyczek duże depozyty mogą oznaczać nowo pożyczone pieniądze i wyższy wskaźnik zadłużenia do dochodów. Dla niektórych konsumentów może to oznaczać, że rzadziej kwalifikują się do kredytu hipotecznego.

Jeśli pożyczkodawca widzi duże depozyty, zazwyczaj przekraczające 1000 zł, musi mieć możliwość prześledzenia ich pochodzenia. Przelewy między kontami i depozyty płacowe są generalnie w porządku, ale wszystko, co nie jest jasne, musi mieć wyjaśnienie.

Wszelkie poważne zmiany w dochodach osobistych, majątku lub zadłużeniu mogą zmienić warunki Twojej oferty hipotecznej lub całkowicie ją zapełnić. Jeśli nie masz pewności, jak działanie może wpłynąć na Twój wniosek, poproś o poradę pożyczkodawcę albo doradcę kredytowego.