Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/mseower/public_html/finansowe-promocje.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Finansowe Promocje
Go to content Go to menu

Charakterystyka sektora parabankowego

Tuesday, June 30, 2020

W nowoczesnej gospodarce masz do czynienia ze standardowym sektorem bankowym, udzielającym pożyczek gotówkowych zgodnie z warunkami prawa bankowego, a także odgórnych zarządzeń Narodowego Banku Polskiego. Z drugiej strony natomiast masz prywatny, niekontrolowany sektor pozabankowy, naśladujący funkcjonowaniem powyżej wskazane instytucje. Czym zatem bank detaliczny różni się od parabanku i czy warto inwestować w taki poziom współpracy?

Model funkcjonowania sektora pozabankowego

Sektor parabankowy na czele ze SKOKAMI, pożyczkami internetowymi stanowi przeciwwagę dla sektora bankowości detalicznej. W pozabankowych instytucjach przyjmuje się najczęściej klientów zbyt ryzykownych dla klasycznych banków. Z tego powodu parabanki przejmują na siebie niepewność, lecz żądają za to większych odsetek. W ten sposób wyrównują poziom współpracy z niepewnymi klientami. Sektor parabankowy naśladuje w działaniu banki, chociaż ma znacznie niższą skalę finansową. Nie obejmują go typowe regulacje prawa bankowego, ani monitoring Komisji Nadzoru Finansowego. To właśnie w sektorze pozabankowym występuje najwięcej oszustw, ponieważ nie jest to struktura jednolita. To po prostu prowadzenie działalności pożyczkowej pod własnym szyldem i na własne ryzyko. Sektor parabankowy nie ma także istotnych gwarancji depozytów. Dzięki temu takie instytucje nie mają społecznego zaufania. Ludzie boją się lokowania tam środków, ponieważ istnieje ryzyko bankructwa biznesu. W roli parabanków występują nawet towarzystwa ubezpieczeniowe, niektóre działalności inwestycyjne, pośrednicy kredytowi czy leasingowi. Zrozumienie podstawowych różnic w systemie finansowym pozwoli ci na lepsze podejmowanie decyzji ekonomicznych. Lepiej bowiem nie ryzykować współpracy z nieuczciwymi podmiotami.

Ryzykowna alternatywa dla systemu bankowości detalicznej

Obecnie sektor pozabankowy nie jest regulowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. To po prostu prywatna działalność kredytowa, powiązana niestety zbyt często z wyzyskiem. Jeżeli straciłeś pozytywną historię kredytową najczęściej parabanki stają się jedynym ratunkiem w sprawach pozyskiwania zobowiązania. Czy teraz rozumiesz charakterystykę sektora parabankowego w nowoczesnej gospodarce?  

O ile pojęcie kredytu gotówkowego czy hipotecznego jest dla wielu osób znane, o tyle kredyt konsolidacyjny brzmi dość zagadkowo. Czym jest w takim razie kredyt konsolidacyjny i kto może się o niego ubiegać?

Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty na różne cele, począwszy od kredytów gotówkowych na remont, samochód czy zakupy, a skończywszy na kredytach hipotecznych pod zakup mieszkania. Kredyt konsolidacyjny to oferta dla tych, którzy chcą przekształcić kilka zobowiązań w jedno. W ten sposób zmniejszając nieco miesięczne obciążenia, aby z niego skorzystać, musimy więc posiadać już jakieś zobowiązanie finansowe. Skonsolidować możemy dowolną liczbę kredytów, przy czym nie muszą być to wszystkie z naszych zobowiązań. Pożyczone w ten sposób pieniądze nie trafiają do nas — zostaną przekazane bezpośrednio do banku i w ten sposób pokryją nasze dotychczasowe zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny nie służy więc do pozyskania dodatkowych pieniędzy (chociaż taka możliwość istnieje), ale przede wszystkim do spłacenia naszych już zaciągniętych zobowiązań.

Dlaczego kredyt konsolidacyjny może być atrakcyjny dla płatników? Po pierwsze zwalnia nas z konieczności pamiętania o spłacie kilku zobowiązań. Niektórzy decydują się na niego właśnie z powodu tej wygody. Z drugiej strony, może stanowić on pomocną dłoń dla osób, które z powodu zaciągniętych zobowiązań mają poważne kłopoty finansowe. Kredyt konsolidacyjny może stanowić ostatnią deskę ratunku, gdy mamy kłopoty finansowe z powodu pogłębiającego się zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny pozwala niejako zacząć z czystą kartą. Podpisując z bankiem umowę, możemy wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć miesięczną ratę. Dla wielu osób będzie to bardzo pomocne. W ten sposób możemy nieco ustabilizować naszą sytuację finansową. Skorzystanie z tego rodzaju kredytu pomoże nam też w zachowaniu dobrej historii kredytowej.

Jeśli obawiamy się, że skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego ściągnie na nas jeszcze większe kłopoty to warto poradzić się eksperta. Zawieranie nowej umowy kredytowej jest dla wielu osób zdarzeniem stresującym. Wynika to z kilku kwestii, na przykład obecnych kłopotów finansowych, czy obawy, że nowa umowa ponownie przerośnie nasze możliwości. W tym przypadku pomóc może nam wcześniej wspomniany ekspert, który razem z nami będzie negocjował korzystne warunki umowy. Jednocześnie nie podejmujmy decyzji o kredycie konsolidacyjnym pochopnie. Jeśli mamy chwilowe problemy z finansami, ale wiemy, że niedługo wszystko wróci do normy. To nie warto sięgać po kredyt konsolidacyjny. Jednocześnie pamiętajmy, że składając wniosek o skonsolidowanie kredytów po raz kolejny zostanie oceniona nasza zdolność kredytowa. Dlatego konieczne będzie przygotowanie dokumentów potwierdzających naszą tożsamość czy osiągane dochody. Niekiedy niezbędne będzie też dostarczenie dotychczas obowiązujących umów kredytowych czy wyciągów z konta. Bank sprawdzi także naszą historię kredytową.