Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/users/mseower/public_html/finansowe-promocje.pl/fp-includes/core/core.fpdb.class.php on line 302
Finansowe Promocje
Go to content Go to menu

Nie powinno nikogo dziwić, że instytucje bankowe sprawdzają swoich potencjalnych kredytobiorców pod kątem wiarygodności finansowej i wypłacalności. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w którymś momencie życia zetknęliśmy się z pojęciem zdolności kredytowej. Jej weryfikacja jest często kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy bank przyzna nam kredyt hipoteczny, czy też nie. Dlatego właśnie należy dokładnie wiedzieć, co to jest i jakie ma znaczenie.

Rola zdolności kredytowej przy kredytach hipotecznych

Proces weryfikacji zdolności kredytowej pełni funkcję swego rodzaju zabezpieczenia – zarówno dla instytucji bankowej, jak i dla osoby zainteresowanej kredytem hipotecznym. Banki pragną minimalizować ryzyko przyznania dodatkowego źródła finansowania komuś, kto nie będzie w stanie spłacać comiesięcznych rat. Z kolei wiele osób traktuje ten temat dość lekkomyślnie w nadziei, że wszystko ostatecznie ułoży się pomyślnie. Dlatego właśnie – choć wiele osób postrzega weryfikację zdolności kredytowej jako niepotrzebną przeszkodę – w istocie taka operacja jest niezbędna do tego, aby kontrolować dostęp do tego rodzaju rozwiązań.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Na zdolność kredytową składają się głównie takie elementy jak:

  • wysokość zarobków
  • stabilność i regularność przychodu
  • dotychczasowe zobowiązania
  • wysokość wydatków
  • możliwy do wniesienia wkład własny

Przy weryfikacji tych obszarów banki korzystają ze specjalistycznych baz danych, a także wymagają złożenia adekwatnych dokumentów – ich zakres może się różnić w zależności od tego, w jaki sposób zarobkujemy. Niejednokrotnie konieczne jest złożenie stosownych oświadczeń, a często również potrzebne jest zaświadczenie od podmiotu, który nas zatrudnia.

Konieczność przeprowadzenia samodzielnej analizy swoich finansów

Fakt, że banki sprawdzają naszą zdolność kredytową, nie zwalnia nas z obowiązku samodzielnej weryfikacji naszej sytuacji finansowej. Instytucje bankowe nie mają dostępu do wszystkich danych, a my sami znamy doskonale czynniki i okoliczności kształtujące nasz budżet. Dlatego właśnie powinniśmy przeprowadzić własną analizę. Może nam ona pomóc w wyborze oferty, a także w ocenie, jakie są nasze szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.